הגאולה - סידרה ב' (4), פרקים 12 - 14

המשך סידרה ב' – פרקים 12 – 14  

הגאולה

*                   מסירות נפש - זו התשובה שלנו!

*                   ואנחנו בכינו ובכינו...

*                   כעת אנחנו יתומים       


חלק 12:

מסירות נפש - זו התשובה שלנו!

כ"ה תשרי תשע"ד


 

אני רוצה להסביר לכם מה התכוונתי כאשר אמרתי שבעת שאנחנו מחזירים את ספרי-התורה לארון הקודש לאחר שמחת-תורה - העולם יהיה שונה מאד. ("הייתי אפילו צופה שכאשר חג הסוכות יהיה מאחורינו, כאשר נחזיר את ספרי התורה לאחר שרקדנו איתם בשמחת תורה ואמרנו הבדלה – העולם שלנו יראה שונה לחלוטין". י"ג אלול תשע"ג).

אני בטוח שהרבה אנשים יגידו: "מה שונה? הכל שָקֵט, שום דבר לא קרה!"

אבל אותם האנשים שבאמת תופסים את האמת יבינו שקרה הרבה. העולם שונה לגמרי ממה שהוא היה אי-פעם.

אנחנו נכנסים כעת לתקופה שהעולם ציפה לה מאז הבריאה [בראשית א' ג', זכריה י"ד ז', פסחים נד.], הצעדים האחרונים לפני שמשיח מתגלה ולפני הגאולה השלימה. כל הארצות שבעולם עומדות הכן למלחמה.

ארצות הברית של אמריקה, הכח הצבאי החזק ביותר בעולם לכאורה, עומד בקרוב להיות מובס לחלוטין, ולא מסיבה חיצונית אלא מבפנים. הצבא האמריקאי התפרק בצורה שכזו שהוא איבד את הרוח הפטריוטית שלו. הוא איבד את הדמעות שהאמריקאים היו מזילים מעיניהם כאשר הם שמעו את ההימנון הלאומי שלהם או כאשר הם קראו את "הצהרת האמונים" כל יום בבית הספר. ארצות הברית של אמריקה השתנתה, ועומדת בקרוב לאבד את הדמוקרטיה שלה לחלוטין.

וזה יותיר את העולם לחסדי הרשעים שמנסים לנהל ולהשתלט על העולם. הצבא האמריקאי עם כל הנשקים שלו ינוצל למטרות אחרות ['בְּיוֹם נָשֶׁק'. תהלים ק"מ]. האיראנים הרעים, שהם בהחלט מתכננים ומייצרים פצצות-אטום, הפכו פתאום להיות אנשים נחמדים, 'אוהבי שלום', שלא יודעים בכלל על מה אתם מדברים כאשר טוענים ומאשימים אותם ברצון להשתלט על העולם...

בקרוב אנחנו נראה כיצד חבורה זו של 'אוהבי השלום' הללו, כולל הנשיא הסורי אסאד, יהיו בקרוב בין אלו שיהיו הכי אגרסיביים במלחמות הבאות, המלחמות הנוספות שמחכות לעולם בעתיד הקרוב ביותר [מזמור ק"כ: 'הֵמָּה לַמִּלְחָמָה']. ולא נדע לבטח מיהו היריב שלנו ומיהו הידיד שלנו [ירמיהו ט' ג']. ובאמת, כל העולם יהיו אויבינו. בודאי שהם כולם יהיו האויבים של היהודים. בכל אופן, הרבה מהיהודים בעולם הם אינם יהודים באמת על פי ההלכה, ואז יש לנו כמובן את הערב רב, שבהחלט אין להם נשמה יהודית, אפילו שלפי הדין הם יהודים. והערב רב ימחו לגמרי מן המציאות [הזוה"ק במקומות רבים, אש"ל להגר"א פי"א].

כל העולם יהיה נגד היהודים, היהודים האמיתיים. רק תדמיינו זאת! תתארו לכם את כל העולם נגד היהודים, כל הארצות שבכל העולם נגד היהודים. זה מה שעומד לקרות! [זכריה י"ד].

כך שהעולם איננו כפי שהוא היה לפני חודשיים, אפילו לא לפני חודש וחצי, אפילו לא לפני ארבעה שבועות, אפילו לא לפני החגים. כולם מתכוננים למלחמה ומשבר כלכלי ענק, שיגרום ויביא להתפרעויות ואלימות. אנחנו חיים בעולם עמוס-פשע ['וְאִתְמְלִיאַת אַרְעָא חֲטוֹפִין', תרגום ר"פ נח], ובמשך השבועות האחרונים אנחנו ראינו את התוצאות המבעיתות של הדבר הזה.

אנחנו רואים עולם מבלבל. אנחנו רואים עולם שגורם לאדם הממוצע לתמוה 'מה באמת מתרחש? האם הלכנו לישון והתעוררנו לתוך גיהנום?! מה קרה?!'

ישנם אנשים רבים שכל כך אדוקים לגשמיות שלהם, שלא אכפת להם. הם רק רוצים את החומרניות שלהם - וזה הכל. אבל אפילו אלו שאינם רוצים להודות בעובדה שהעולם השתנה, גם הם מפחדים לחשוב על כך שלפי הנבואות שתי שליש מן העולם יהרס. האנשים האלו מאד מפחדים. והפחד שלהם נובע מכך שכל הדברים שהם בטחו ונשענו עליהם מגלים את עצמם כחדלי-אונים, ולא מסוגלים לדאוג לצרכי האנשים.

המקצוע הרפואי הפך לזיוף. כל חברות הביטוח למיניהן מתנערים מאחריותן. הבנקים גונבים את הכסף של המפקידים שלהם היישר מחשבונות-הבנק שלהם, היישר מקרנות-הפנסיה שלהם. הבנקים של היום מנוהלים בידי גנבים. הם גונבים כמה כסף שהם צריכים, על ידי כך שהם פשוט מושכים את זה ישירות מחשבונות המשקיעים שלהם.

וחוץ מזה, המערכת החינוכית שלנו נכשלה לגמרי. אתם לומדים שקרים. אתם לומדים סילופים. אתם לומדים להיות רובוט שטחי, וכלום לא מעבר לכך. אפילו החינוך החרדי ירד מאד. אנחנו איננו מתחנכים לשרת את ה' בכל לבבנו ומהותינו, ולרצות לעשות את רצונו בכל בוקר, צהרים וערב [אבות ב' ג']. לרוב - אנחנו מתחנכים לשבת וללמוד, בלי הרגשים, בלי הקדוש ברוך הוא.

העולם הפך מקום מוזר. הקדושה נמחקה כמעט לחלוטין. ברוך השם, ישנם עדיין מעטים שמחזיקים מעמד ומנסים לבנות קהילה של אנשים שעדיין רוצים את הקדושה, ועדיין מבינים מה המשמעות של 'קדושה'. רוב היהודים כיום אין להם באמת תפיסה עמוקה מה זה 'יהדות'.

וזה עושה את העולם למקום מפחיד ביותר. זה עולם של גשמיות, של תשוקות. זה עולם של שנאה וחולניות רגשית. אנחנו שומעים על ילדים שנהרגים ומותקפים. אנחנו שומעים על ילדים שנקצצים לחתיכות ומוכנסים לתוך מזוודות. אנחנו שומעים על אימהות שנהרגות, על אנשים שנערפים, על כל מיני זוועות ודברים מפחידים. מתי אי פעם בעבר שמענו כל כך הרבה חדשות איומות?

המח שלנו מנסה לשכוח מהשואה שהיתה באירופה. אנחנו מרגיעים את עצמנו בהסבר שזו היתה התרחשות מאד לא רגילה. אדם מטורף בשם היטלר, ימח שמו וזכרו, עלה לפירסום בגלל כל הסיבות של מצבים היסטוריים שהיו נוגעים אך ורק לתקופה מסויימת בהיסטוריה.

אך לאחרונה, אנחנו לפתע קולטים שהעולם מלא ב'היטלרים' בכל הגדלים והצבעים. והם מחסלים מימין, משמאל ומן האמצע. והם הכי מזלזלים בערך של חיי אדם. אין להם שום לב. אין להם שום נשמות. העולם מלא וגדוש ברוצחים. אפילו ראשי ממשלה – אין להם שום רגש של אשמה בנוגע לרצח. אז בעולם שכזה - איך אנחנו יכולים להרגיש טוב?! כיצד יכולים אנחנו להרגיש שמחים?!

רק כעת היה לנו חג שמחת-תורה, ורקדנו עם התורה, ואנחנו אוהבים את התורה. כמה קהילות באמת רקדו מתוך אהבה עמוקה אל התורה? ובכמה בתי כנסיות היו ההקפות פשוט הצגה גדולה, בידור גדול עבור כולם? כמה נכנסו עמוק לתוך המוזיקה, לתוך המילים של השיר, לתוך האהבה לתורה?

כאשר החזקנו את התורה ורקדנו, וכאשר הרמנו את הילדים שלנו, ורקדנו עם הילדים שלנו בגלל שהם כמו ספרי-תורה [זוה"ק תרומה קסט: ור' בעה"ט תרומה כ"ה י"ח, וע"ע ס' צרור המור שם], כמה מאיתנו באמת הרגישו את זה? הרוב לא! רוב ההקפות היו פשוט מופע, הצגה.

ו'הקפות שניות' היו ההצגה הגדולה ביותר, בגלל שיש 'מוזיקה חיה'. אז יש לכם את ה'מיקצב של הרחוב', בכיסוי של 'תורה'.

הלב שלי נשבר, עם ישראל. אני מתחנן אל ה' שירחם עלינו, כי זה באמת מאד קשה לחיות בדור הזה, שהפך להיות כזו שטחיות, ריצה רדודה אחרי 'עגל-הזהב', וכל התשוקות שלהם וכל הצרכים החומריים שלהם, שבשבילם זה הדבר שבא לפני הכל [חוה"ל שער הפרישות פ"ב].

אנחנו מלבישים את בתי הכנסיות שלנו, ואת הרבנים שלנו, ואת התלמידי-חכמים שלנו בתחפושת של עולמנו השטחי [ממ"א ח"ג עמ' 115]. אנחנו מקשטים אותם, ואנחנו משתמשים בהם ['אֲשֶׁר יֵלְכוּ לְפָנֵינוּ']. אנחנו הופכים אותם לחלק של חיי הגשמיות שלנו. ואילו אלו שאינם מתאימים לקיום המלאכותי שלנו, המנהיגים והרבנים שהם עדיין חלק של 'העולם הישן', של העולם של השם, מהם אנחנו מתעלמים או שאומרים שהם 'תמהוניים, משונים' ['וַתְּהִי הָאֱמֶת נֶעְדֶּרֶת, וְסָר מֵרָע מִשְׁתּוֹלֵל'. ערש"י סנהדרין צז.]. אנחנו אומרים עליהם את כל הדברים הרעים מכל הסוגים [ונפשי יוד"מ פ"ח מאמר 5].

אך בכל אופן, הם אלו שעתידים לחיות. והם אלו שאמורים להמשיך להיות חלק של היצירה של ה'. הם עתידים להמשיך את הבריאה לנצח. ואילו השאר, כל אלו שהפכו להיות הדוגמא 'הנוצצת' של האידישקייט, הם יפלו בהמשך הדרך, ויעלמו [ישעיה כ"ח].

ישנו רק דבר אחד שעלינו לנסות לעשות כעת, וזה: להיות קרוב אל ה' כמה שיותר. ורק להתקרב למנהיגים, לרבנים, אשר חיים במסירות נפש, ומנסים לעשות את רצון השם [הדור האחרון ח"ב מפ' ט"ו].

התקרבו והצטרפו רק אל הרבנים האלו שמוכנים להקריב את השם שלהם, את הפרנסה שלהם, ואפילו את החיים שלהם ממש - בכדי לעשות את רצון השם [ר' זוה"ק נח דף סח.].

 

אני יודע שהרוב מכם לא יודע על מה אני מדבר. אני צריך להסביר זאת יותר ברור.

ישנם הרבה רבנים שהם אסירים בתוך הקהילה של עצמם [חבקוק ב' י"ט: 'הִנֵּה הוּא תָּפוּשׂ זָהָב וָכֶסֶף']. הם אסירים של העסקנים-הגבאים שלהם, והם אינם יכולים לעשות מה שהם עצמם רוצים להחליט. ישנם עסקנים רבים שהם מעוניינים שיהיה להם בתי-כנסת מרשימים ['וַיִּבֶן הֵיכָלוֹת'], והרבה חסידים ['לֹא מֵרֻבְּכֶם'], והשורה התחתונה זה: כסף, גשמיות, והופעה הצגתית [מ"ב ה' כ"ג, חלק קז:].

אבל כאשר יש לכם תלמיד-חכם שהינו "עובד השם" [ירמיהו ג' ט"ו], ותלמידיו הם גם כן מנסים להיות עובדי השם ועבדי השם [מלאכי ג': 'אָז נִדְבְּרוּ...', 'דברי חיים' השמטות ויקהל], כאשר יש לכם צדיק שהוא לא כל-כך מפורסם, שהוא מתפלל באיזה שטיבל (בית-כנסת) רעוע, אזי היצמד אליו ואל תסור ממנו, בגלל שהוא יציל אותך אפילו שאינך כל כך זכאי לכך [רבנו בחיי בראשית י"ט כ"ט: 'אשרי לצדיקים ואשרי לדבוקיהם', 'מצילין תיק הספר עם הספר', עיי"ש, וכ"ה בתנחומא שם פ"ט]. רק העובדה שאתה בדל"ת אמותיו או בסביבה [כתובות קיא:, דברים ד' ד', ראשית חכמה שער האהבה פ"ד], ואתה מסרב לעזוב אותו, זה יהיה מספיק זכות בשביל לאפשר לך לעבור את זה בחיים [עי' ברכות נד: 'ברוך זוכר את הצדיקים', ישעיהו ס"ה ח'].

כל האנשים המפורסמים, האנשים הפופולאריים שנלחמים נגד האמת, שמאפשרים לפסק-ההלכה שלהם להיות מושפע מההון ומההמון ['דברי תורה', תניינא צ"ה, הפרישה טור חו"מ סו"ס רמ"ט], ולא מן האמת, אלו שרוצים ללכת נגד האמת בכדי לבנות את הקהילות שלהם, הם ייעלמו [ס' חסידים ר"ס תרי"ג בשם רס"ג]. לא ישאר מהם כלום [ישעיה מ"א: 'יִהְיוּ כְאַיִן'].

מעט מאד ממי שמכונים 'יהודים' עומדים לשרוד ['אֶחָד מֵעִיר וּשְׁנַיִם מִמִּשְׁפָּחָה', חלק קי"א., ור' ח"א מהרש"א סומ"ס כתובות]. מעט מאד מהגויים ישרדו. ואם אתה סבור שאתה יכול לומר שהמלחמה האחרונה תהיה מלחמה רוחנית בלבד, אזי עליך להבין שרוב העולם הוא פגום מבחינה רוחנית, כולל היהודים. הגויים בודאי, ובאשר ליהודים – הרוב הגדול הם גם כן לקויים מבחינה רוחנית, ולא יוכלו אפילו לתפוס מה זה אומר לעשות תשובה אמיתית.

אני מציע שכל היהודים האמיתיים יקחו את עצמם בידיהם וישובו אל ה'. תוותרו באמת על כל השטויות, על כל הדברים שאתם מעדיפים לבדר בו את עצמכם, בכדי לשכוח מהדאגות שלכם [משלי ל"א ז': 'יִשְׁתֶּה וְיִשְׁכַּח רִישׁוֹ']. אם אינכם עושים תשובה אמיתית– אתם פשוט תיעלמו, חס ושלום [זוה"ק שמות יז. 'אלא דלא בעיין למהדר', ובמתומ"ד שם בשם הרמ"ק. ועי' בזוהר וירא קיז:].

כל היהודים האמיתיים יחיו ['וְלֹא יִפּוֹל צְרוֹר אָרֶץ'. סוף עמוס]. ואם אתם רחוקים – השם יאלץ אתכם לשוב. וכל הערב רב, וכל היהודים שחושבים שהם יהודים אמיתיים אבל באמת הם אינם – הם באמת ייעלמו מן העולם [שם ט' י'. ור' הקדמות ושערים ש"ו פ"ה].

מסירות נפש – זו התשובה שלנו [דברים ל' ב'. עי' רמב"ן שם]. ישנם אלו שרוצים להקריב את עצמם [ישעיה ס"ו ה' ע"ש כה"ע, 'וְאהֲבָיו כְּצֵאת הַשֶּׁמֶשׁ בִּגְבֻרָתוֹ' שבת פ"ח:], להראות לה' שהם רוצים להיות מבוזים ומוכלמים ברחוב [שם מ"ט ז', עיי"ש במלבי"ם, ור' שם בפכ"ט י"ט בת"י וברש"י] בגלל שהם לבושים בגדי-צניעות. ישנם גם אלו שרוצים לחיות חיי-תורה אמיתיים ['וְחַיֵּי עוֹלָם נָטַע בְּתוֹכֵנוּ'], ורוצים להקים משפחות גדולות עם הרבה ילדים, בעזרת ה', למרות שיש להם מעט כסף [תהלים ק"ז: 'וַיְשַׂגֵּב אֶבְיוֹן מֵעוֹנִי']. הם רוצים לעשות את כל הדברים האלו בגלל שה' ציוה אותם, ומפני שזה מה שהם אמורים לעשות, והם בוטחים בה'. הם חיים את האידישקייט שלהם לפי מה שה' מצוה אותם, ולא לפי "היתרים" של רבנים ['נִתְּנָה רֹאשׁ וְנָשׁוּבָה מִצְרָיְמָה'. שלח י"ד]. אלו האנשים – ישרדו. השאר – לא. [ישעיה ד' ג', זוה"ק שמות נז:]

כך שאני לא אומר לכם משהו חדש [ר' קד"ד גליון 38]. אני רק מתחנן ליהודים שיצילו את עצמם ויחסכו לעצמם הרבה צרות. שימנעו מעצמם הרבה סבל. ['וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת'. דברים ל"א, ע"ש]אנא, שובו עתה אל השם!

אני יודע שזה קשה לוותר על המסעדות שלכם. אני יודע שזה קשה לוותר על העינוגים שלכם, על מכוניות-הפאר וההפלגות שלכם, על השמלות הקצרות שלכם, והחולצות הצמודות שלכם [ר' צפניה א' ח', וע"ע מלבי"ם דניאל ז' כ"ב]. אני יודע שזה קשה לוותר על הפיאות המקסימות שלכם, ועל הטיסות שלכם לאמריקה ולאירופה כל יום שני.

אבל בסופו של דבר יהיה עליכם לוותר על כל זה - איך שלא יהיה. אז עדיף שתתחילו עכשיו [עי' יומא דפ"ו סוע"א]. זה יהיה כל כך קל יותר.

 


חלק 13:

ואנחנו בכינו ובכינו...

כ"ח תשרי תשע"ד


 

אני רוצה לומר לכם שזיידי (סבא שלי) הגיע אלי שוב מעולם האמת. (הסבא שלי - צדיק גדול, היה תלמיד חכם ידוע מאד בחייו).

אני רוצה לספר לכם שהוא התיישב לידי כאשר הייתי בשנתי, והוא אמר לי: 'יינגל'ע,יינגל'ע, מיין זיסע'לע יינגל'ע'...(ילדי היקר, ילדי המתוק), אני כל כך גאה בך! אני כל כך שמח שאתה נמצא בבית שבו אתה נמצא, במשפחה שבה אתה נמצא. ואני מברך אותך שאתה תזכה ותמשיך להביא אמת למשפחה שלנו, ותביא אמת ליהודים בכל מקום שהם נמצאים' [ישעיהו ל"ה: 'חַזְּקוּ יָדַיִם רָפוֹת...' ע"ש, אבות פ"ה מי"ח].

ואז הוא אמר: יש לי עוד דברים להגיד לך.

אני מאד מודאג על המולדת המאומצת שלנו, ארצות הברית של אמריקה. אני לא מודאג על המקום עצמו, כפי שאני יודע שזה ממש 'אדום'. ואני תמיד הבנתי וראיתי איך שה'גלות אדום' הזו – כמעט הרסה את כל היידישקייט של אמריקה [שבת קמז:, קד"ד גליון 52].

אמנם, לא, אינני מודאג על המדינה האדומית הזו הנקראת 'ארצות הברית' [ר' מלבי"ם ישעיהו ס"ג]. אבל אני מודאג על היהודים בארצות הברית. קודם כל, הם בסכנה פיזית מאד גדולה, וכמובן שאנחנו יודעים היטב, שהיהודים באמריקה, כולל החרדים, הם בסכנה רוחנית ומוחשית. ברור, תמיד ישנם יוצאים מן הכלל, אבל הרוב הגדול של היהודים באמריקה - הם בסכנה רוחנית גדולה ביותר [ס' ונפשי עמ' 327].

הערה: חורבן אדום מבואר רבות בדברי הנביאים, כגון: ישעיה פל"ד ופס"ג, ירמיהו מ"ט, עובדיה, ועוד. ר' דברי ר"י אברבנאל בס' 'משמיע ישועה' (בענין י"ד עניני הגאולה דישעיהו, העיקר הב'), תנדא"ז פי"ט, אוהחה"ק וישלח פל"ו (עה"פ 'עשיו הוא אדום') קד"ד גליון 21: "חורבנה של אדום".

ושלא תבינו אותי בצורה לא נכונה. אני לא מתכוון לומר שהיהודים בכל שאר מקומות העולם הם במצב טוב יותר, אבל אני במיוחד מודאג אודות היהודים בארצות הברית של אמריקה [ר' זכריה ב' י'].

אני באמת הייתי רוצה שהם יעשו תשובה, תשובה אמיתית. ואני יודע שאני כבר אמרתי זאת פעמים רבות [לדוג' גליון 37: 'לצאת מבית העבדים'], והאנשים לא מבינים על מה אני מדבר. אפילו כשאתה מסביר זאת כל כך ברור [קד"ד גליון 56: 'הגשמיות רוצחת אותנו'] – רוב האנשים פשוט מתעלמים מזה כלא היה [רבנו יונה בשע"ת ב' י', ישעיהו סו"פ מ"ב], מפני שזה הרבה יותר מענין להיות עסוק בגשמיות – מאשר להיות עסוק ברוחניות ['קְדוֹרַנִּית', סוף מלאכי]. וזה לוקח הרבה פחות מאמץ רוחני ורגשי להגיע להשגים של הגשמיות מאשר המאמץ הדרוש להתעלות בהשגים של רוחניות [אש"ל להגר"א סו"פ ד'].

ומאז שהייתי צעיר ביותר– אני הבנתי שהקהילה היהודית האמריקאית תיעלם לבסוף. עכשיו בכל אופן, אני רואה ברור איך שארצות הברית של אמריקה נעלמת בפני העינים שלנו. בקרוב לא תהיה שום "ארצות-הברית-של-אמריקה", והיהודים יצטרכו למצוא לעצמם בית חדש. אני מקוה שהם יחליטו לבא לארץ ישראל [גליון 70], ומקוה שהם יעשו זאת במהירות, כי אם לא – טוב... [עי' 'משך חכמה' בחוקותי כ"ו מ"ד]

ואז סבא שלי ביקש ממני לשבת אתו ולומר 'תיקון חצות' [איכה ב': 'קוּמִי רֹנִּי בַלַּיְלָה...']. וביחד אנחנו התפללנו ובכינו, ובכינו, ובכינו ['...שִׁפְכִי כַמַּיִם לִבֵּךְ נֹכַח פְּנֵי ה'...', יסוש"ה שער האשמורת]. עצמתי את עיני כדי שאוכל להרגיש את צער השכינה [ברכות ג. סנהדרין מו. 'שכינה מה לשון אומרת...', זוה"ק וארא כט:, קב הישר פרק צ"ג ע"ש], וכאשר פתחתי את העינים, זיידי כבר נעלם...

 

 

בס"ד


חלק 14:

כעת אנחנו יתומים

ג' חשון תשע"דכיום נכנסנו לשלב חדש בתהליך של יציאתנו מהגלות
, מהפזורה הנוראה הזו, וכניסתנו אל הגאולה. האחרון מהצדיקים הגדולים של דורנו, מהרבנים הגדולים שהיתה להם השפעה ענקית על רוב העולם היהודי – נלקח מאיתנו.

אני יכול לומר בבירור שכעת אנחנו "רשמית" יתומים, מיותמים [זוה"ק ויקרא ו.]. אנחנו נותרנו לבד. ואפילו שישנם עדיין רבנים – זה שונה. אלו שעזבו אותנו הגיעו מדור שהיה הרבה יותר אמיתי, והם השפיעו על חלק גדול מהעולם היהודי. וכעת האחרון שבהם נלקח מאיתנו.

כמובן, ברוך השם, עדיין נשארו מעט צדיקים, אבל הם אינם יכולים לקחת על עצמם את המשימה הענקית להיות מנהיג ואב ומורה-דרך לחלק גדול של כלל ישראל, ולא רק לקבוצה אחת קטנה.

ואל תחשבו שהקב"ה לקח את הרב עובדיה זצ"ל כדי לעזור לנו, כדי לעשות לנו את החיים קל יותר, כדי לעשות כפרה עבורנו. הרב עובדיה זצ"ל, והרב אלישיב זצ"ל, וכל הרבנים הגדולים שנלקחו מאיתנו בשנים האחרונות - לא עזבו את העולם בכדי להקל עלינו [עי' שלה"ק מס' תענית 'תורה אור']. הם נלקחו בכדי להקל מעליהם ['סָעוּ הֵמָּה לִמְנוּחוֹת', סליחות לבה"ב]. מפני שמה שמחכה לנו זה מאד-מאד קשה, ומה שמחכה להם זה המקומות הכי זוהרים והכי נבחרים בגן עדן! [ב"ב ח:]

אנחנו נשארים כאן, ואנחנו יכולים לצפות קדימה מרגע זה והלאה לירידה גדולה, אל זמנים קשים. ואנחנו נצטרך למצוא את האמת בעצמנו. לא נוכל להיות בטוחים אם אנחנו מחברים את עצמנו לאיזה רב - אם הוא רב-של-אמת או לא. אנחנו נצטרך לצפות רק אל ה' בעצמו לעזור לנו לעבור את התקופה הנוראה והמיותמת הזו [משנה סוף סוטה: 'וְאֵין לָנוּ עַל מִי לְהִשָּׁעֵן...']. בעולם הרעשני הזה, בעולם זה של פעילות ואלימות, העולם הזה של השקרים וההונאות, אנחנו נצטרך פשוט למצוא את הזמן והמקום שאנחנו יכולים להיות לבד ולדבר אל ה', בלי להתבלבל [ר' ס' חרדים סי' ע"ג, ביה"ל סי' תקע"א ועוד].

אנחנו חייבים לנסות להרגיש בדיוק מה ה' רוצה מאיתנו, ולנסות מאד חזק להתפלל ולהגיע אל האמת.

אני מצטער שאני בוכה כל כך הרבה. הכתיבה של המסר הזה הוציאה מתוכי הרבה כאב. הצדיקים של היום הם גדולים בהתאם לדור הזה, אבל כעת, כאשר אחד מהגדולים ביותר נלקח, נשארנו ללא מגן ['הֲיֵשׁ בָּהּ עֵץ', מס"י פי"ט] חוץ מאשר התשובה, התורה והמצוות שלנו [אבות ד', ט"ז]. כפי שאתם יודעים - זה דור נמוך [ילקו"ש תהלים תשמ"ח ע"ש].

השם הביא את העולם למצב חדש. כעת אנחנו נכנסים לשלבים האחרונים שלפני הגאולה השלימה. אבל כעת, המרחק הסופי עד הגאולה, יכול להיות קשה כמו אלפי שנות גלות הדחוסות לזמן קצר בהרבה [אש"ל להגר"א פי"א ה'].

זה מאד עצוב. ואני מתחנן אל השם לעזור לנו לדעת מה לעשות. הכאב יהיה כה חזק, אבל בעזרת השם, כל היהודים האמיתיים יצליחו בחסדי השם לקבל משיח צדקינו [עמוס ט' ט'].

הרב עובדיה נשלח להציל את עולם-התורה-והמצוות הספרדי שבמשך דורות רבים היה החלק הנבחר של העולם. הרבה מהקהילות האלה, כמו היהודים מאירופה, נפלו קשה מאד על ידי תנועת ההשכלה.

לאחר שהאירופאים כבשו את ארצות הים-התיכון כמו מרוקו וכדו', רבים מאלו המכונים 'יהודים נאורים' היגרו לשם, וזיהמו את שכיניהם הספרדים בהשקפותיהם הלקויות ובחוסר שמירת תורה. בארץ ישראל, היהודים הספרדים איבדו את רוב האידישקייט כתוצאה מההשפעה הגרועה של הקהילה הישראלית, האשכנזית, האנטי-דתית [תהלים פ'].

לכן הקב"ה שלח אישיות כמו רבי עובדיה זצ"ל שעזר להעלות דור שלם שכמעט היה אבוד מן היהדות, ח"ו. האישיות הענקית הזו הצליחה בסייעתא דשמיא, להחזיר אלפי בחורים ספרדים אל הישיבות. הוא עזר להביא את ההורים של הבחורים האלה בחזרה אל מסורת אבותיהם.

הוא עזר ליצור דור חדש של ספרדים הגאים במורשת שלהם ['תִּפְאֶרֶת בָּנִים אֲבוֹתָם', אבות ו' ז']. הרבה נמצאים כעת בישיבות אשכנזיות, אבל כיום הרבה יותר גאים במורשתם הספרדית ומעדיפים ישיבות ספרדיות.

מאז העליה הגדולה הראשונה של היהודים הספרדים, התייחסו אליהם באופן גרוע במדינת ישראל [יחזקאל ל"ד י"ט]. ברוב המקרים הם נחשבו כאזרחים סוג ב'. הרב עובדיה עזר להביא את האנשים האלה להכיר את המסורת העשירה שלהם, ולהצית מחדש את אהבת ה' ותורתו בליבם. יהודים ספרדים, היו עדיין חזקים בשמירת התורה והמצוות עד שהגיעו למדינת ישראל. אך בכל זאת, מכיון שרוב היהודים הספרדים שמרו בלבבם אהבה חזקה לה', ושמרו את המצוה הגדולה של טהרת-המשפחה הם שמרו קשר חי עם אבותיהם מימי קדם [עי' זוה"ק שמות ג:].

הרב עובדיה היה ממש איש-אמת, אפילו שרבים יכולים לטעון לנטייתו הציונית. הוא היה יהודי שעשה הכל כדי להפריד את הקהילה שלו מהעולם החילוני, וההוכחה לכך היא כמה בעלי תשובה אמיתיים הושפעו מהרב עובדיה. אלפי בתים של תורה הוקמו על ידי אותם אלו שהוא השפיע עליהם להיות בעלי תשובה. והבנים של אותם בעלי תשובה לומדים בישיבות חרדיות, והבנות בבתי ספר חרדים. הדור הצעיר של בעלי-התשובה האלו ממשיכים בכיוון של יהדות אמיתית ['מוֹסְדֵי דוֹר וָדוֹר תְּקוֹמֵם', ישעיה נ"ח]. הדור שלנו ידוע כדור החלש ביותר שהיה אי-פעם, וזה לא היה קל לבצע את מה שהרב עובדיה הצליח לעשות, בעזרת השם. הוא כופף קצת פה ושם, אבל אנחנו לא יכולים לבקר אותו. הוא אהב כל יהודי, והוא היה ענק בידע התורני, וכל דבר שהוא עשה בכדי להציל את עם-ישראל - הכל היה על פי התורה.

מעט הצדיקים שנותרו - לא יכולים לקחת את עם ישראל על הכתפיים שלהם באותה דרך שאלו הגדולים מן העבר היו יכולים. ולכן זה כמעט הסוף של הגלות כפי שאנחנו מכירים - ההתחלה של מסע קצר דרך מדבר שממה ללא-איש [ר' הושע י"ג ה']. כעת, כל אדם לעצמו, יהיה עם החיפוש שלו לקשר אישי בינו ובין הקדוש ברוך הוא [ירמיהו ל"א ל"ג].

יהיו כעת זמנים נוראים של בלבול, ולמעשה זה כבר התחיל. נצטרך לפעול ללא מנהיגים [הדור האחרון פרק ז']. יתכן שכמה צדיקים יסייעו לנו למצוא את הדרך שלנו באופן אישי. ובנקודה מסויימת - עם ישראל ינותק לחלוטין מן הערב-רב [זוה"ק בראשית כז:]. בהתחלה אנחנו נהיה מבוהלים, אבל יהודים אמיתיים יראו שזה רק לטובתינו [אש"ל י"א ו'].

כן, מאמי, אני יודע כמה קשה שזה יהיה, אבל עד שאנו מגיעים לגאולה השלימה אנחנו נסבול הרבה. תתחזקו באמונה וביטחון בה' [מזמור כ"ז]. אם נפלתם שלא מרצון, פשוט תקומו ותעשו תשובה ותמשיכו להתקדם [שם כ': 'וַאֲנַחְנוּ קַמְנוּ וַנִּתְעוֹדָד']. אל תחשבו שתוכלו להשיג את ידיעת מציאות השם שלא על ידי שמירת-מצוות ולימוד-תורה [ברכות פ"ב מ"ב]. כאשר אתם באמת מכירים את השם, אתם גם תכירו שהתפקיד האחד והיחידי של האדם בחייו - זה לעשות רצון השם, ואנחנו נוצרנו בשביל לצמוח ולשגשג כאשר אנו עושים את רצונו יתברך [מלבי"ם תהלים פ"ו ד'].

אם יש לכם צדיק אמיתי– תישארו אתו. הוא יוכל לעזור לכם לקבל משיח [ר' חלק 12]. יהיו את כל הסוגים של יהודים שינסו להוביל, אבל בסוף הם יפלו ['וְהִשְׁבַּתִּים', יחזקאל ל"ד י'], מפני שהם לא בצד של האמת [שבת קד.]. היזהרו מנביאי-שקר אלו שיופיעו במשך התקופה הקשה הזו [דניאל י"א י"ד].

כן, אני חש שעם ישראל עבר הפסד גדול. אנחנו כל כך לבד עכשיו. ובעוד שאנחנו חייבים לא להיות עצובים לזמן מדי ארוך, ולא לשקוע בעצבות בשל העובדה שאנחנו חשים כעת כל כך לבד, וכל כך נטושים, אזי אנחנו חייבים למשוך את עצמנו ביחד, ולנסות מאד חזק להתקרב ככל האפשר, כל אחד ואחד, אל הקדוש ברוך הוא.

אנחנו נכנסים למבחן האחרון לפני שהפיצוץ הגדול מתחיל. וכעת אנחנו יכולים לראות הרבה יותר ברור שהעולם הפך להיות מקום חשוך ומפחיד ['וְחוֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם...', בראשית א']. לבן-אדם לא יהיה היכן לברוח, ולא אף אחד שאפשר יהיה לבכות ולספר לו את הצרות שלנו. אין לנו אף אחד. רק ישירות לה'.

אלו שאינם חשים קירבה אל ה' לא יֵדעו על מה אני מדבר, ואֵלו הנשמות המסכנות שלא יכולים ליצור קשר, מפני שהם כל-כך כבדים עם הגשמיות שלהם, היהודים האלו לעולם לא יוכלו להתרומם מספיק גבוה בכדי להרגיש את הקשר הזה עם יוצרנו [אהבות עוה"ז ואהבת עוה"ב הן צרות זו לזו. חוה"ל החשבון הכ"ה]. אבל אם אנחנו נעשים קלים יותר ומזוככים יותר, ויותר מנותקים מהעולם-הזה – אזי אנחנו יכולים להשיג את הפסגות הגדולות ביותר - אפילו ללא הדרכת רבותינו הגדולים. עדיין אנחנו יכולים להציל את עצמינו ואת משפחותינו ולהתקרב אל יוצרנו.

אני יודע שלרב עובדיה היו הרבה מעריצים שהולכים בדרכו. והרב עובדיה היה איש של אמת. לפעמים הוא אמר את האמת בצורה כה בוטה עד שאנשים לא ידעו אפילו מה לעשות ואיך להגיב. אבל זה היה מפני שהם חיו חיים של שקר, והאמת הפשוטה היתה מדי קשה לעיכול עבורם. לרב עובדיה – היו אנשים שאהבו אותו יותר ושאהבו אותו פחות, אבל אף אחד לא יכול להכחיש שהוא היה תלמיד חכם גדול. אף אחד לא יכול להכחיש שהוא היה אבא רחימאי לנהרות של אנשים שבאו בשביל לקבל עזרה ובשביל לקבל חיזוק.

אף אחד לא יכול לומר שהוא לא אהב את עם ישראל. בגלל שהוא אהב את עם ישראל מאד מאד! הגדוּלה שלו היתה האהבה שלו לעם ישראל [מס"י פי"ט] והידע התורני הענק שלו שהוא השתמש בו בכדי לעזור לעם ישראל. הוא בהחלט היה איש 'לשם שמים', אפילו שהוא היה מנהיגה של תנועה פוליטית. אני רק מתחנן לאלו שהיו הולכים בדרכו כאשר הוא היה בחיים - לשמור את האמת שלו ולנצור אותה. ושלא תיכנסו לעימותים זה עם זה שיביאו לחילול ה' ענק, חס ושלום. לרוע המזל – טבע אנוש זה טבע אנוש, וכאשר אין לנו את הגדלות לעזור לנו לשלוט על הצד הגרוע שלנו, אזי הכל יוצא משליטה.

לא, אנחנו לא צריכים להתייחס למה שאחרים עושים. כולנו, כל אחד מאיתנו, צריכים לקחת את עצמינו בידים - ולחפש רק את האמת. לחיות רק עם האמת. ומי שרוצה לחיות עם האמת, ה' יכוון אותו אל האמת [יומא לט. רמב"ם תשובה פ"ו ה"ה].

אנחנו צריכים כולנו, אשכנזים וספרדים, חרדים וחילונים, להבין את האבדן הענקי שלנו היום, ולתפוס שזוהי ההתחלה של שלב חדש, עידן חדש, תקוה חדשה.

 

הנבואה הזו התממשה. הנבואה שהדור של לפני משיח יהיו יתומים ולא יהיה להם את הגדלות של הרבנים הגדולים להדריך אותנו [ישעיה ג' ושם כ"ט י"ד]. ראינו זאת ברור בעצמנו, בעינים שלנו, שכאשר הרב עובדיה עזב את העולם הזה, ה' הכניס אותנו לסיטואציה חדשה, שנצפתה מראש [סוף פר' האזינו]. אנחנו צריכים להיות מעודדים, ולדעת שזה אומר בבירור ובהחלט שמשיח הולך להתגלות בקרוב. זה לא יכול להיות אחרת.

דניאל
בנימין
לוח אותיות התקשור
דניאל


E-Mail | דואר אלקטרוניהישארו מעודכנים תמיד מה חדש באתר.
Stay tuned always what is new.

שם | name

דוא"ל | Email


לאתר זה נכנסו 7812366 פעמים
היום - 05/03/24